poniedziałek, 16 lutego 2015

Rosenmontag...

- Usunelam ciaze. Rok 2005 Zrodlo
... czyli rozany poniedzialek, ostatni przed ostatkami i popielcem. W Polsce ta tradycja jest prawie nieznana, a co najmniej ja o niej nie slyszalam. Wielkim zaskoczeniem dla mnie byl pierwszy Rosenmontag w Niemczech, zupelnie nie wiedzialam, "czym to sie je".
To punkt kulminacyjny karnawalu, szczegolnie w rejonach nadrenskich, ale nie tylko. Wiaze sie z tym tradycyjny pochod karnawalowy z ogromnymi figurami, glownie politykow, na platformach, z muzyka, przebierancami i piciem. Glowne uroczystosci odbywaja sie w Kolonii, Düsseldorfie i Mainz. Nie jest to panstwowe swieto, jednak wielu pracodawcow daje wolne, zeby mozna bylo wziac udzial w zabawie.
Gwardia obywatelska w Kolonii Zrodlo
Jesli chodzi o nazwe, sa dwie wersje. Na poczatku XIX wieku, po tym jak wczesniej Napoleon kategorycznie zabronil swietowania karnawalu w krainie Renu, obchody mialy zostac zreformowane. W 1822 roku powstal komitet obchodow swiatecznych majacy sie zbierac raz do roku, w poniedzialek, po niedzieli Wielkiego Postu. A ze w te wlasnie niedziele papiez rozdawal  zasluzonym dla kosciola Zlote Roze, dzien ten nazywano rozana niedziela.
Druga wersja to Rasenmontag (rasende to w staroniemieckim wsciekly), ktory w kolonskiej gwarze brzmial rose i znaczyl tyle, co hasac.
Zrodlo
Pierwszy pochod karnawalowy w Kolonii mial miejsce w 1823 roku i tak trwa sobie do dzisiaj, z niewielkimi przerwami podczas wojen. Jak juz wspomnialam, karnawal obchodzi sie dosc hucznie w calych Niemczech, ale nigdzie nie jest on tak celebrowany jak w rejonach nadrenskich, gdzie nazywany jest piata pora roku.
Natomiast w dzien, ktory w Polsce nazywany jest tlustym czwartkiem, w Niemczech obchodzi sie Weiberfastnacht, ktora zaczyna sie o godzinie 11.11 i o tej porze na ogol wszyscy w miastach, gdzie odbywaja sie wariactwa, maja juz wolne. Poprzebierane kobiety lataja z nozyczkami i bezlitosnie obcinaja mezczyznom krawaty. Czyzby symboliczna kastracja? Nie ma przepros dla nikogo, kto dostanie sie w ich rece, wszystko jedno polityk czy zwykly Kowalski, krawaty padaja ofiara u wszystkich.
Kto ciekaw, moze obejrzec wiecej zdjec z pochodow karnawalowych w Niemczech TUTAJ. Prawie jak w Rio, tylko klimat mniej sprzyjajacy.
W naszym miescie niewiele sie dzieje, raczej tylko w szkolach i przedszkolach dzieciaki sie przebieraja. Matulu, ile ja musialam sie nawymyslac i naorganizowac, naszyc i nakleic tych wszystkich kostiumow dla trzech dzieckow przez te kilka lat ich chodzenia do szkol czy przedszkoli. Moglam niby kupowac, bo pelno tego w sklepach, ale mialam ambicje, zeby dzieci wygladaly inaczej niz ich rowiesnicy. To zdjecie z pierwszego roku w Niemczech, zanim dzieci poszly do placowek edukacyjnych. Poprzebierane sa glownie w moje klamoty i wymalowane.


Niestety polityka wmieszala sie w zabawe i uniemozliwila ludziom tradycyjne spedzenie karnawalowych dni. Wczoraj w Braunschweigu, doslownie minuty przed rozpoczeciem pochodu, policja nagle oglosila zakaz i zebrane towarzystwo musialo sie rozejsc do domow. Oficjalny komunikat glosil zagrozenie terrorystyczne z islamem w tle, czego w obliczu ostatnich wydarzen w Kopenhadze, nie mozna bylo zlekcewazyc. Pochody w innych miastach odbyly sie lub odbeda bez zaklocen.
I tak radosc diabli wzieli.

Tak wygladal plac ratuszowy w Braunschweigu, zamiast rozbawionego tlumu - pustki.

Jeden z przebierancow. Sam przyznal, ze stroj byl troche niewlasciwy.
Oba zdjecia ze strony FOCUS Online.

A tak sie dzisiaj przebrala moja corka. Teraz juz wiem, dlaczego odwolano pochod w Barunschweigu.





42 komentarze:

  1. ech , ci islamiści :(((

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale politycy twardo stoja na stanowisku, ze nic sie nie dzieje i ruch PEGIDA powinien zostac zakazany.

      Usuń
  2. Nie wiem, dlaczego, ale pomyślałam, że to fajnie, że odwołano pozwolenie. Strasznie nie lubię tłumów, może to dlatego...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja takze nie lubie, ale inni lubia i przednio sie bawia. Niestety wieloletniej tradycji nie stalo sie zadosc, bo ktos pogrozil paluszkiem w turbanie.

      Usuń
  3. No i zabawe szlag trafil ale to dobrze ze pilnuja - takie sygnaly trzeba traktowac powaznie ech - co za swiat

    OdpowiedzUsuń
  4. No cóż... co kraj to obyczaj. Ale... to jest właśnie koszt ten nadmiernej tolerancji, dobrze, że u nas jeszcze się tak nie panoszą a gdyby mi cyganie zaczęli zabraniać mojego życia we własnej ojczyźnie to chyba bym pękła. Sama jestem ciekawa jak się to wszystko potoczy. Bo ciężko jest zapanować nad takim nowotworem jak ortodoksyjni islamiści którym religia nie tyle pozwala co nawet nakazuje zabijać innowierców. Strach się bać,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najgorsze, ze ta zaraza doszla juz do mojego malego miasta, salamici (bardzo radykalny odlam) werbuja mlodych Niemcow do przejscia na islam, sprzedaja koran po niemiecku i, o dziwo, trafiaja na bardzo podatny grunt. Mlodziez ma niewiele autorytetow w kulturze zachodniej, szuka wlasnej drogi, a oni maja wiele do zaoferowania.

      Usuń
    2. Żartujesz! Takie cuś?

      Usuń
    3. A jak myslisz, skad w ISIS biora sie Europejczycy?

      Usuń
  5. A takie przyjemne i wesołe święto.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ano, zawsze bylo przyjemne, choc ja niekoniecznie lubie tlumy podpitych ludzi. Teraz zostalo to Niemcom odebrane, za to politycy nadal twierdza, ze nie ma zadnego zagrozenia.

      Usuń
    2. Oj,z tym podpitym to też nie lubię.Zawsze mnie denerwuje, że piwsko leje się strumieniami na każdych imprezach:(

      Usuń
    3. Taka tradycja. A ja, jako niepijaca, zle sie czuje wsrod podpitych czlowiekow.

      Usuń
  6. Ja lubię przyglądać sie takim kolorowym widowiskom. Szkoda, ze się nie odbyło. Pewnie fotki Aniu zrobiłabyś? Ale cóż , mus to mus:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zrobilabym, bo to jednak jakies 100km do Braunschweigu, a u nas pochodow nie ma. :(

      Usuń
  7. Fajne te pochody, rozweselające zimowe ulice, ale decyzja władz w Braunschweig mnie dosłownie zmroziła. Bo może muslimom karnawał przeszkadza?? Tak mi od razu przyszło do głowy .....

    OdpowiedzUsuń
  8. Takie atrakcje Wam koło nosa przeszły! Co to się na tym świecie wyprawia. Czas z tym skończyć i zabrać się za porządki.

    OdpowiedzUsuń
  9. No ciekawe to ciekawe, mnie to zawsze zastanawia jak zabrania się marszów i pochodów z powodu zagrożenia terrorystycznego w małych miasteczkach (nie żeby Getynga była jakąś pipidówą ale wiesz o co mi chodzi). Kogo tam obchodzi podrzedne miasteczko? Prawdziwi terroryści pewnie nawet o nim nie słyszeli...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na ogol zawsze najwieksze uderzenia przypadaja w wielkich miastach, ta moja Getynga nawet porzadnego przemyslu nie ma, sami naukowcy i studenci. A jak sie zabrania? W Braunschweigu jezdzila policja i rycala przez megafony, zeby sie rozchodzic do domow. Nie wszyscy od razu posluchali, niektorzy sie buntowali, ze im sie cukierka odbiera, ale w koncu poszli, a platformy zjechaly do hangarow. Szkoda, tyle pracy sie zmarnowalo.

      Usuń
  10. tłum to dla mnie koszmar. a zakaz marszu. lepiej zapobiegać niż leczyć, gdziekolwiek by to nie było.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No niby tak, ale jakies realne pogrozki musieli dostac, skoro tak predko wszystko zwineli.

      Usuń
  11. Ciekawe czy w Mönchengladbach odbyła się parada? Ja osobiście nie miałam okazji jej widzieć, ale mój mąż z racji pracy zawodowej często tam bywa i oglądał niejedną taka uroczystość. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego, co pisza, odbyla sie dzisiaj. Tylko Braunschweig wczoraj odwolali.

      Usuń
  12. Nieźle wyskoczył ten przebieraniec! A może on wcale nie był przebrany???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tymi napojami energetycznymi zdolalby jedynie siebie wysadzic. Ale faktycznie, troche polecial po bandzie tym przebraniem, zwazywszy na okolicznosci. :)

      Usuń
  13. pierwszy raz spotykam się z tą tradycją...
    Przebranie tego pana... - masakra...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlaczego masakra? Dosc dowcipne, ale troche nie na czasie (tylko kto wiedzial, ze odwolaja pochod?)

      Usuń
  14. Mam wrażenie, że Niemcy w ogóle jakoś tak częściej, chętniej i radośniej obchodzą różne święta, organizują pochody, potrafią się wyluzować. U nas najpopularniejsze pochody to pochody górników i innych grup zawodowych na Warszawę. Niestety.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo ciekawe. Z przyjemnością przeczytałam. Ten pan ma raczej wystrzałowe poczucie humoru. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobacz wyzej, jak sie przebralo moje dziecko. Wariactwo! :)))

      Usuń
    2. No właśnie, wcale się nie dziwię, że odwołali!
      Ale laska z tego twojego dziecka!

      Usuń
  16. Bardzo ciekawe święto i impreza... Szkoda, że się nie udało :(...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W innych miastach na szczescie wszystko odbylo sie wedlug planu.

      Usuń
  17. "jednak wielu pracodawcow daje wolne"...no cudnie, wyrozumiali są.
    Jakoś mi tak, ten tego z tymi islamistami...musieli mieć konkretne info, że odwołali zabawę.
    Ładna Twoja córcia, chyba do mamy podobna:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podobna, to prawda.
      Mieli jakies konkretne info, ale nie chca podawac szczegolow.
      Corcia jutro tez ma wolne, bo dzisiaj baluje. :)

      Usuń

Chcesz pogadac? Zamieniam sie w sluch.